fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. Idźmy na wybory 9 czerwca!

Na ostatniej prostej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – kandydaci z listy KKW Lewica z Bydgoszczy zachęcali mieszkańców do oddania głosu w dniu wyborów. Na liście w okręgu nr 2 – województwo kujawsko-pomorskie startuje troje kandydatów reprezentujących Bydgoszcz – Anna Zofia Mackiewicz (nr 2), Alicja Wojtyna-Jodko (nr 6) i Waldemar Lipiński (nr 7).

W ogrodzie restauracji przy placu Wolności kandydaci Lewicy spotkali się z dziennikarzami regionalnych mediów. Towarzyszyli im działacze Nowej Lewicy w Bydgoszczy ze współprzewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Kozłowiczem oraz bydgoską radną, wiceprzewodniczącą RM Izabelą Nowicką.

Konferencję prowadził Waldemar Lipiński.

Anna Mackiewicz, motywując ubieganie się Lewicy o reprezentację w PE – doceniła dorobek Unii i korzyści, jakie odniosła Polska w okresie przynależności do Wspólnoty. Podkreśliła jednak, że Lewica widzi potrzebę reformowania UE. – Musi się ona stać silniejsza, bezpieczniejsza, ale i sprawniejsza oraz bardziej demokratyczna. W tej sytuacji tylko postępowi europosłowie i europosłanki dają gwarancję, że takie zmiany zajdą z korzyścią dla wszystkich miast państw członkowskich. Dlatego gorąco zachęcamy – mówiła, żeby wybrać do Parlamentu Europejskiego kandydatów z listy nr 6 – KKW Lewica.

bydgoszczpe7   bydgoszczpe8   bydgoszczpe10

Uwagę wyborców kandydatka skupiła także na  prawach kobiet, Europejek. Mówiła o realizacji praw kobiet w Polsce, innych krajach członkowskich i Europie. – Tak się składa, z korzyścią dla Polski i Lewicy, że Robert Biedroń był przewodniczącym parlamentarnej komisji ds. kobiet i równouprawnienia w PE. To w tej komisji pracowano nad zbudowaniem Europejskiej Karty Praw Kobiet. Z kolei grupa parlamentarna, której członkiem jest polska Lewica, czyli S&D, równo rok temu przyjęła tekst EKPK, a miało to symbolicznie miejsce w Polsce. Dokument został przekazany do komisji do dalszych prac PE. W kolejnej kadencji PE będzie oczekiwana ciężka praca eurodeputowanych, by jego zapisy wdrożyć w życie. Liczymy, że Karta pozwoli przyjmować pewne zmiany, np. w zakresie ochrony bezpieczeństwa i wolności kobiet, a wśród celów, jakie określono w Polsce, jest np. 100 tys. nowych miejsc w żłobkach, wdrożenie badań i opieki okołoporodowej, zatrzymanie likwidacji porodówek, dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków, „twoje ciało, twój wybór”, tabletka „dzień po” bez recepty, refundacja leków antykoncepcyjnych, koniec z klauzulą sumienia, równe płace kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach, ochrona kobiet przed przemocą oraz alimenty ściągane jak podatki. Europejska Karta Praw Kobiet zmierza do wprowadzenia i ujednolicenia tych praw w krajach Unii Europejskiej i Polki oczekują takich samych praw, z jakich już korzystają Europejki w wielu krajach.

Alicja Wojtyna-Jodko –  w swoich staraniach o mandat euposłanki umieściła hasło „Chcemy więcej Europy w Polsce i więcej Polski w Unii Europejskiej”. Zmiany wokół nas zachodzą coraz szybciej, poprawiają warunki naszego życia, ale jednocześnie powodują zanieczyszczanie naturalnego środowiska i zaburzenia klimatu. Dla skutecznego przeciwdziałania potrzebna jest pokojowa współpraca państw w ramach Unii Europejskiej – przekonywała. – Od wielu lat mam kontakt z organizacjami europejskimi, podpisałam odpowiednią petycję dot. wzmacniania demokracji, roli obywateli i Parlamentu Europejskiego. Dla mnie kluczową sprawą jest wspólna, na wysokim poziomie edukacja młodych, w tym rozwijanie takich programów, jak Erazmus. Ważne jest przygotowanie młodych Europejczyków do  radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata, wymagającymi odporności psychicznej. Wymaga to wypracowania modelu europejskiej szkoły. Jako posłanka organizowałabym wyjazdy młodych ludzi do PE, wykorzystując przyznany na to budżet. Podpisałam Europejską Kartę dla Edukacji i jej zadaniami chciałabym się zająć jako europosłanka.

Mirosław Kozłowicz – zachęcał do głosowania na Lewicę, albowiem idzie ona do wyborów z bogatym w treści programem i dobrze przygotowanymi kandydatami. Bydgoszczanie zaufali Lewicy w wyborach samorządowych, wybierając sześcioro jej kandydatów na radnycjh, być może teraz sprawią, że Lewica będzie miała swego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim.

Zapis wideo konferencji TUTAJ

 

Opr. nim, 29 maja 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem